„ A   s z ü l ő f a l u é r t   l e h e t   s o k a t   t e n n i,  d e   e l e g e t   s o h a ”


VII. ÉVF. 5.         A  HELYTÖRTÉNETI   BARÁTI  TÁRSULAT  TÁJÉKOZTATÓJA          1998. OKTÓBER

 


Kitekintés az Egres völgyébe
A művelődési ház bejárati lépcsőjéről
III. befejező rész

A TERMELŐSZÖVETKEZET megalakulásakor (1950. aug. 20.) a „vágóhidat” alakították át istállónak, és itt helyezték el azt a két vemhes lovat, amelyet a TSZCS (Termelőszövetkezeti Csoport) állami elosztásból kapott. Később építették az 50 férőhelyes istállót. A felmenő falhoz, a téglát a Faska-féle malom bontási anyagából nyerték, úgyszintén a faanyag egy részét is, de a határban található haszonfák is beépítésre kerültek. Később épült a II. 50 férőhelyes istálló és a baromfiól. Ehhez akarták felhasználni a Kisbagi Csárda bontási anyagát. Szerencsére nem engedélyezték az épület elbontását.
      Ezt a területet központi tanyává nem lehetett fejleszteni, elsősorban az elhelyezkedése miatt. A község határa éppen ellenkező irányban volt. A tanya megközelítése csak a Malom-, illetve Epreskert-, Patak utcán volt lehetséges. Ezek a hátrányos körülmények indokolták az új tanyaközpont kijelölését. Elősegítette az a körülmény is, hogy az autópálya miatt a „Hosszúnyilasi” út és a „Salakos” út szögletében elhelyezkedő irodaépület lebontásra került.
      Az államosított, de a község kezelésében lévő Neumann-féle ház, formális vételárért a TSZ tulajdonába került. A Hathegyen pedig felépült az úgynevezett „szerfás” istálló. A beépített Hathegyi utca és az istálló között elhagyott sávot, egészségügyi okok miatt nyárfával telepítették be. A nagyvölgyi terület termését így is a Csintoványi úton lehetett elérni. A lakosság erélyes tiltakozásának eredményeként a Csintoványi utat a község, soron kívül portalan úttá építette ki.
      Ezen indokok alapján lett korábban a Malom utca és a Patak utca egy része kikövezve. A terület ipartörténete is figyelmet érdemel. Nem a tárgyunkhoz tartozik a gabonának nyomtatása, vagy a cséphadaró használata, de a leírások és elbeszélések szerint verejtékes munka lehetett a cséplés. Az 1910-es évek elején, a szó igaz értelmében volt Bagon egy kovácsmester, Kollár Pálnak hívták, de Bagon csak Kollár Palyának. Tisztes kort élt meg és szinte haláláig dolgozott. Nála tanult (Nemoda) Nagy Gyula műkovács, aki mesterének minden mozdulatát ismerte. A mester gyermekeként szerette. Ő volt a község kovácsa, ami azt jelentette, hogy névleges ellenszolgáltatásért (Káposztáskert használata) gondozta a tűzoltószertár eszközeit, s más, a községet terhelő kovácsmunkákat is elvégezte.
       A minden új iránt érdeklődő mester 1913-ban „tüzesgépet” vásárolt. A tüzesgéppel a faluban nem lehetett csépelni, így közös szérűként, az akkor még legeltetésre használt Hathegy laposabb részét jelölték ki. A tüzesgépet faszénnel fűtötték, tehát nagyon tűzveszélyes volt, s így a gazdák vonakodtak a tüzesgéppel való csépléstől. Látta ezt Kollár mester is, igaz hitelre, de már 1914-ben 12 lóerős benzinmotort vásárolt. Ezzel már a faluban is csépelhetett. A benzinmotort és a cséplőgépet lovakkal kellett az egyik szérűből a másikba áthúzatni. A búza (ezzel jelölték a búzát, rozst meg az árpát is, abban az időben tisztabúza nem igen volt) még a tehetősebb gazdáknál is az életet jelentette. A Kollár-gépnek egy hibája volt, mégpedig az, hogy a 12-es etetője sok szemet hagyott a szalmában.
      A következő .évben vagyis 1915-ben (Kulacs) Katona Pál már nem vette igénybe Kollár Pál cséplőgépét, mert „járgányos” cséplőgépet vásárolt. A járgányos cséplőgép ugyan kisebb teljesítményű volt, és külön rostálni kellett a szemeket, de annyiban gazdaságosabb, hogy nem kellett részt adni a cséplőgép tulajdonosnak. A cséplőgép mellett dolgozók vagy családtagok, vagy rokonokból tevődött ki. A cséplés tehát kalákában történt. A járgányban befogott ló mintegy nyolc méteres átmérőjű körben járt, s ezzel hozta működésbe a járgány nagykerekét, amely áttételesen a cséplőgépet mozgásba hozta. Csak nyugodt természetű ló volt alkalmas a körben járásra. A lovat hajtó fülével értékelte a cséplőgép működését, mert ha gyors volt a körbe járás, akkor sok szem maradt a szalmában, ha lassú volt a gép lefulladt. Legnagyobb felelősség az etetőt terhelte. Így volt ez akkor is, amikor már önjáró traktorok (cséplőgépek) végezték a cséplést. Az etetők részesedése is nagyobb volt. A cséplőgépnél mindenkinek erőn felül kellett dolgoznia. Naponta váltották egymást, a kévehányók, a szalmahordók (később az elevátor sokat könnyített a munkán), a kazalrakók, a zsákhordók, úgyszintén a kévevágók és a pelyvahordók is. Amelyik cséplőgépes csapata után kizöldült a kazal, azt a cséplőgépet többet a gazda nem engedte be a portájára.
      A cséplőgépeknek állandó etetői voltak (Sánta) Balázs Ferenc, Ádám Gábor, Dudás Gábor. A cséplőgépeket az 50-es évek elején államosították, a tulajdonosokat pedig kulákká nyilvánították. (Gépes) Balázs János, a kis földjével is kulák lett. Talán ő volt az egyetlen kulák ebben az országban, aki egyben tagja volt a pártnak is. Az 50-es évek elején, takarékossági okokra hivatkozással bevezették a cséplőgépeknek árammal való üzemeltetését, melyhez a „Mónárrét” (Molnárrét) lett kijelölve közös szérűnek. Tekintettel a kettős vetésforgóra, azon területen 90 %-ban kalászosok voltak. Ide építették ki a villanyhálózatot. Mivel más mód nem volt, a termelők kénytelenek voltak gabonájukat a közös szérűre vinni. A körülményeket nem lehet leírni. Mivel sokan a szalmát nem vitték el, a következő tavaszon a szalmát felgyújtották, hogy szántani vetni tudjanak. Ezeket a villanyoszlopokat használták fel később a Dózsa Gy. utca villanyhálózattal való kiépítéséhez.
      Itt adom közre a cséplőgépek államosításkori tulajdonosainak neveit:

        Boda Könczöl Antal örökösei,
        Balázs János,
        Balázs György,
        Kollár Pál.

      Ezek a tulajdonosok maguk végezték a felújítást, javítást, üzemzavar elhárítást. Ezek ezermesterek voltak. Innen vannak a ragadványnevek is. (Most megkövetem az érintetteket, de a történelmi hűség miatt le kell írnom.) Traktor Jani, Gépes Balázs János, Balázs Gyuri a kovács, Kollár Palya. Ha akkor géphiba miatt le kellett volna állni a csépléssel, sok szegény ember kenyér nélkül maradt volna. Én még láttam, hogy egyik-másik cséplőmunkás milyen koszt mellet hordta egész nap a 80 kg-os zsákot, sokszor fel a padlásra.
      Csak Boda Könczöl Antalról keveset. Egy paraszt embernek sok mindenhez kellett értenie, de hol az egyik, hol a másik egy-egy munkához jobban értett. Például (Sánta) Balázs Ferenc javította a lószerszámokat. Azt a hordót, vagy kádat még a bognárok is megcsodálták, amelyet a Boda Könczöl Antal készített.
      Hathegy történetéhez tartozik, a képviselőtestületnek 1924. okt. 25-én hozott döntése, amelyben a vásártartásáról rendelkezik. Az 57/1924. sz. kgy határozatában vásárnapokat a következőkép határozta meg: jan. 15., ápr. 15., jún. 15., okt.15-ét követő első hétfő. Ezzel ellentétes határozatot hoztak 1926. nov. 23-án, mert a vásár területének helyéül a „Kerítést” jelölték meg. Ismereteink szerint Bagon vásárt sohasem tartottak.
      A Csintoványi út jobb oldalán, vagyis az északi oldalán voltak a Felső-Kenderföldek. Mivel belterületként szerepelt, nem esett tagosítás alá, vagyis a tulajdonosok kezén maradt. Többen elhagyták, s mivel a központi tanya terjeszkedett, egyszerűen a TSZ művelés alá vette. Az autópálya építésekor a kártalanítást nem a TSZ, hanem a tulajdonosok kapták.
      Ha röviden is, de írnom kell a Hathegy újkori történetéről is. 1945-ben orosz lágert alakítottak ki. Erről a táborról csak annyit, hogy a Rókalyuki szőlőkben, 1945-ben nem kellett szüretelni. Szerencsére nem sokáig tartották rettegésben a falut. Az orosz hatalom gyorsan felszámolta, nehogy a lágerlakók ráébredjenek, hogy nem csak kolhozgazdaságban lehet termelni
      Az Egresrő1 nem teszek említést, amely délnyugatról északkelet felé haladva átszeli a község határát. Egresről már több helyen írtam, de összegezés miatt, és nem utolsó sorban az Egres völgyének jobb megismerése érdekében külön fejezetben fogok írni.

Dr. Balázs



A román címer
ASZÉGYENTELJES Párizsi diktátum után, az alig 100 éves történelemmel rendelkező Románia területe jelentősen nagyobb lett. E gyors területnövekedés következménye volt, hogy új címert kellett összeállítani. Az új címert I. Ferdinánd román király személyes felkérésére Köpeczi Sebestyén József magyar heraldikus tervezte 1921-ben (História 1987).
      Rövid életrajza: 1878-ban született az erdélyi Széken. Festőművésznek készült, tanult Budapesten, Párizsban, Münchenben. Ebből az időből való a kolozsvári Ferenc-rendiek templomában lévő Szent Imre kép. Később művészettörténész, címerszakértő lett. 1916-1919 között az Országos Levéltár megbízott címfestője. Az I. világháború végén hadnagyként szolgált a Székely Hadosztályban. Ezért Brassóba internálták, majd előneve miatt Köpecre irányították. Jeles munkái több helyen megtalálhatók, 1956-ban a kolozsvári Szent Mihály templom helyreállítását segítette szakmai tanácsaival. Jelentős a szakírói tevékenysége, szerkesztette a Genealógiai Füzeteket. Utolsó tanulmánya a „Kelemen Lajos emlékkönyv”-ben (Bukarest 1957.) jelent meg „A gelencei mennyezet- és karzatfestmények” címmel. (A Bagon megtelepedett székely katonák is gelenceiek.) A megbízatását így írja le:
      „A nyár elején az ekeszarvától felhívatott a király Bukarestbe, hogy készítsem el az ország címerét - a sors így kívánta - elkészítettem, s júl. 6-án őfelségénél voltam villásreggelin Sinaiában. A mű sikerült, legfelsőbb elismerésben részesültem. Mindenesetre szerényebb, mint a csehszlovák, melyik a kettős kereszttel jelzi a 'foglalt' részeket. Ez a kettős kereszt most a szlovákok címerpajzsa. Szakértelmét bizonyítja, hogy egy erdélyi magyarra bízták az államcímer megalkotását.
      Nem baj, hogy az olvasóink ezt is tudják, inkább baj az, hogy a románok nem tudják
.


„Süvít a szél Késmárk felett”
Fejedelmi esküvő
THÖKÖLY IMRE 1657-ben született. A családi fészket Likavó várát a császáriak ostrom alá vették. Apja, Thököly István halála után (1670) a várból kimenekítették és Erdélybe menekült. 1678-ban a bujdosók élére állt, és megszervezte a kuruc sereget. Zrínyi Ilona 1643-ban született, 1667-ben kötött házasságot I. Rákóczi Ferenccel. Apját, Zrínyi Pétert a Wesselényi-féle összeesküvésben való részvétel miatt a császár 1671-ben lefejeztette. Zrínyi Ilona a Thököly-féle szabadságharc leverése után, Munkács várának élén több mint két évig védte a várost, amelyet árulás miatt kellett feladnia. Zrínyi Ilonát Bécsbe vitték, gyermekeiktől elszakítva. Thököly a zernyesti csatában (1690) elfogott két császári generálist, akikkel Zrínyi Ilonát kiváltotta.
      Thököly 1682-ben kötött házasságot I. Rákóczi Ferenc özvegyével Zrínyi Ilonával. A házasságot követően a hatalmas Rákóczi birtok lett a függetlenségi harc bázisa. Törökkel kötött szövetsége nem szolgálta a függetlenségi törekvéseket. A karlócai béke (1699) kimondta Thököly száműzetését. Feleségével és másfélezer hívével Törökországban telepedett le. Feleségével Nikodémiában halt meg.
      Thököly és Zrínyi Ilona hamvait 1906-ban II. Rákóczi Ferenc hamvaival hozták haza. II. Rákóczi Ferenc hamvait Kassán, Thököly és Zrínyi Ilona hamvait a késmárki ev. templomban helyezték el. Munkács vára 1790 óta várbörtön, itt raboskodott Kazinczy Ferenc, akinek emléktáblája a régi postaépületen van elhelyezve. Munkácsra történt szállítása közben egy éjszakát Bagon töltött, amelyről naplójában is megemlékezett.
      Trianon után Munkács Csehszlovákiához tartozott. A csehszlovákok bevonulása után a vár gazdag könyvtárát széthurcolták, megsemmisítették. Munkács várában szolgált az 1800-as évek végén Balogh János százados. A vár története iránt érdeklődő honvédtiszt, eredeti adatok (bizony latok) alapján jótékony célra összeállította és 1890-ben kiadta „Munkács vár története” c. könyvét. Ez a rendkívül érdekes és történelemhű összeállítás (könyv) egyszerű kötésben volt, s mint ilyenre a történelemhamisítók nem sok gondot fordítottak (volt ott elég bőrkötésű), nem semmisítették meg. A magyar nép soha nem halványodó, dicsőséges napjait megörökítő könyv a kárpátaljai magyarok kezében van. Így jutott hozzánk, fénymásolatban a könyv borítója és a fejedelmi esküvő leírása.

      Az egyes „közbenjárók”-nak e frigyhez, Selepcsényi György esztergomi érsek és Imre püspök, sikerült végre őfelsége beleegyező engedélyét kivívniok, minekfolytán 1682-ik június hó 15-ikén fényes nászsereg jelenlétében, melyben Leopold király követe Saponara, továbbá Ilona testvére gróf Zrínyi Boldizsár, valamint a franczia és török követek, az erdélyi fejedelmi képviselők és Ugocsa, Bereg, Ung és Zemplén vármegyék notabilitásai, és még több mások is részt vettek, a munkácsi várban hova előtte való napon, egy csupán ezen célra őfelsége akaratából kirendelt szolgálatban állott német gyalog-dandár élén Thököly minden ingó vagyonával egyöt fejedelmi fényben bevonult volt Rákóczy Zsófia-féle házi illetve: várkápolnában Zrínyi Ilonával egybekelt: Ezen örvendetes és ünnepélye eseményt: a nemzeti színű zászlókkal dúsan feldíszített ősi falak és bástyákról 99, egymást fél percznyi időközönként követő ágyúlövés hirdeté a környékbeli örvendező vidéknek.
A várőrség 8 napon át teljes díszben volt, és fejenként 11 heti illetéket nyert jutalmul: ez idő alatt, a harsonák tárogatók, és harczi sípok hangjai messze és folyton lehallatszottak a várból.
      Zrínyi Ilona második lakodalma 8 napig tartott a munkácsi várban, mely alkalmával elfogyasztatott: 10 db hizlalt ökör, 36 db borjú, 20 db sertés, 80 darab juh, 4 db szarvas, 10 db őz, 6 db vaddisznó, 2 db dámvad, 50 db fáczány, 160 db fogoly, 250 db fürj, 20 db túzok, 50 db liba, 70 db pulyka, 120 db récze, 150 db kappan, 160 db galamb, 8 mázsa különféle hal, 200 mázsa liszt, 50 mázsa nádméz, s egyéb édességek, és különféle fűszerek, 130 hordó vörös és 150 hordó fehér bor, 40 hordó sör, 25 kishordó lengyel pálinka, végül: a vár kert összes virágkészlete felhasználtatott.
      A lakodalom utolsó napján, a még itt volt vendégek jelenlétében Thököly ünnepélyesen átvette a várat és felesketteté zászlójára az összes várőrséget: ez ünnepélyes actus: a vár alatti síkság délre eső részén folyt le.
      Ekkor a munkácsi várnak igazgatója: Saarosy Sebestyén volt, Radics András pedig főkapitány, Bay Mihály főnök, Bajomi János udvarbíró és Keresztúri Miklós mint másod várnagy.”

      Gondolom e sorok olvasásakor másban úgy, mint bennem is sok gondolat, kérdés fogalmazódik meg. E történelmi esemény megértéséhez próbáljuk meg, mert szükséges a kor emberének gondolatvilágát, mindennapi életét megeleveníteni. Nagy idők, nagy emberei!
Kedves Olvasó! Ha Kassán, Késmárkon jársz, hajts fejet és térdet nemzetünk hősei előtt!



A munka és a tulajdon
ABAGI NÉPFŐISKOLA felsőbb osztályba lépett. Ötödik évfolyama első félévét 1998. szeptember 16-án kezdte, amely „A munka és a tulajdon” ismeretanyagát bocsátja hallgatói rendelkezésére.
      A munka: „Az ember tudatos, tulajdonszerző tevékenysége, amely a személy kibontakozását és a közösség javát elősegítve, Isten dicsőségét is szolgálja.” Tulajdonszerző, mert általa az ember eltartja magát és övéit, erkölcsi érték, mert a személy kibontakozását szolgálja, egyúttal közösségi értéke van, a Teremtés társává tesz. Isten riválisává a gőgös ember válik, de minden ember kenyerét „saját verítékével” eszi, amely nem a munka lényegéből, hanem a munkát végző bűnnel való kapcsolatából származik. A tulajdonjog, a természetjog folyománya. Az embernek rendelkeznie kell olyasmivel is, ami javakat termel a jövő szükségleteire. A birtoklásnak tehát vannak korlátai. Az ember boldogságát ne a birtoklásban, hanem az adásban keresse!
      A nyitó előadást, Benedek Józsefné katetéka, felhasználva a napokban kiadott „Fides et Ratio”-t megelőző „Laborem exercens” és a „Rerum Novarum” c. pápai enciklikák anyagát is tartotta.


Vidék Parlamentje
GONDOS ELŐKÉSZÍTÉS után, 1998. augusztus 28-án megalakult a Vidék Parlamentje. A vidéki Magyarország civil szándékainak és érdekeinek érvényre juttatása céljából, a magyar vidéken működő sok ezer helyi közösség véleményének és kezdeményezésének a döntéshozás, a központi hatalom felé való közvetítése céljából, az érdekérvényesítés egyik eszközeként az alapító tagok (többek között a bagi HELYTÖRTÉNETI BARÁTI TÁRSULAT) hozták létre.
      Magyarország, az euroatlanti integrációs törekvéseit szem előtt tartva és támogatva, törekszik arra, hogy a magyar vidék olyan fejlettségi szintet érjen el az euroatlanti csatlakozáskor, amely zökkenőmentessé teszi országunk integrációját
.


Bence és a lángos
ÖRÖMMEL ÉRTESÜLTÜNK, hogy folyó hó 19-én megjelent Polgár Jutka (Balázs tanár néni) legújabb, két meséje a „Butuska kalandjai” c. gyerekversek és mesék antológiában, az ALTERRA Svájci-magyar Könyvkiadó gondozásában.
      Korábbi művei: a „Mesék, versek kicsiknek, nagyoknak Óperencián innen” - Karácsonyi ajándék 1997., „Örök ádventben” - „Filozofikon” létképletek Antológia c. könyvekben jelentek meg, ugyancsak az ALTERRA kiadásában.


Választás
1998. okt. 18.
AMAGYAR ALKOTMÁNYNAK megfelelően a választási törvény meghatározza a választás három alapelvét, úgymint titkos, általános és egyenlő. E három alapelvnek megfelelően történt községünkben is a helyi önkormányzati választás.
      A kopogtató cédulák (ajánlási nyilatkozatok) gyűjtésekor hírek járták a falut, s mint ahogy szokás, az emberek a véleményüket sem rejtették véka alá. Ennek ellenére a vártnál kevesebben (21) adták le a jelöléshez szükséges cédulákat. Akik leadták, tiszteletet érdemelnek, mert ebben a nehéz gazdasági körülmények között merték vállalni, hogy a közjó érdekében munkálkodnak.
      A jelöltek egy csapata megfogalmazta tenni akarását is. Ez tiszteletre méltó, de egyben veszélyes is. Ugyan is számon lehet kérni. Az csak szerencse, hogy a megválasztott polgármester szóbeli tájékoztatója, a választási nagygyűlésen sok kérdést azonosan ítélt meg.
A választási névjegyzékbe felvett polgárok száma: 3.061 fő, és a szavazásban részt vettek száma: 1.657 fő, a választók 54,13 %-a. Ezen számok összevetéséből kiolvashatjuk, hogy 1.404 jogosult a választáson nem vett részt. A választáson való részvétel nem csak jog, hanem kötelesség is. A jelöltek közül nincs vesztes. Az is nyert, akit nem választottak meg, mert nem kell viselnie a község ezernyi gondját.
      A képviselő az elöljáró, tehát szolgálat. Reméljük, hogy a megválasztott képviselők a közjót szolgálják.

 

Választási eredmények:
Képviselőjelölt neve
Jelölő szervezet
Kapott érvényes szavazat
%
1.
Gyarmatiné Dr. Balatoni Gyöngyi
független
787
6,92
2.
Fodor Mihály
HBT
739
6,5
3.
Balázs Gusztáv
HBT
733
6,45
4.
Gyóni János
HBT
706
6,21
5.
Dr. Péter Mihály
HBT
665
5,85
6.
Bognár Károly
HBT
657
5,78
7.
Tábik Andrásné
HBT
652
5,74
8.
Nagy Tiborné
HBT
630
5,54
9.
Farkas Imre
HBT
595
5,23
10.
Aszódi József
HBT
589
5,18
11.
Boda István
HBT
556
4,89
12.
Mondok Ervin
HBT
555
4,88
13.
Balázs András
HBT
553
4,87
14.
Kovács Istvánné
HBT
522
4,59
15.
Nagy János
HBT
511
4,5
16.
Dr. Perjési György
HBT
485
4,27
17.
Balatoni László
HBT
459
4,04
18.
Baginé Oláh Ildikó
HBT
415
3,65
19.
Mile Mária
HBT
317
2,79
20.
Bárány Béla
Független Kisgazdapárt
153
1,35
21.
Berkes Sándor
Független Kisgazdapárt
87
0,77


Megválasztott kisebbségi önkormányzati tagok:

l. Baranyi Dezső
2. Kanalas Miklós
3. Pikács Pál
4. Kanalas Mihály
5. Kanalas Tibor



Polgármesterjelöltek választási eredménye:
kapott szavazat:
1.
Jamrik László
907
55,51 %
2.
Dr. Péter Mihály
559
34,21 %
3.
Katona János
168
10,28 %


index